Історія села Шульгинка Старобільського району Луганської області

Фото без описуНа рівнині лівого берега Айдару при злитті його зі степовою притокою Шульгою за 18 кілометрів південніше Старобільска розташувалося найстаріше село Старобільщини - Шульгинка, яке було засновано у 1607 році.

Багата і цікава історія нашого села, яка сягає в чотирьохвікову давнину, коли в широкі простори Дикого поля у далекому 1607 році прийшли повстанці селянської армії Івана Болотникова, щоб урятуватись від розправи. Один із керівників повстанців отаман Шульгейко з загоном біженців зупинився на середній частині р. Айдару біля невеликої лівої притоки, яку потім, за народною легендою, назвали Шульгою, а село, яке вони заснували, - Шульгиним містечком.

У середині ХVІІ століття поселення стало сторожовим містечком, потім станицею Війська Донського, слободою Воронезької губернії, військовим поселенням Слободсько-Української губернії, волосною слободою Старобільського повіту Харківської, Донецької, а з 1938 року Луганської області.

Древнє село – це перш за все глибокий слід життя і праці багатьох поколінь протягом чотирьох віків. Історія села - це історія діяльності його людей, талановитих і працьовитих, патріотів і працівників і захисників свого краю. Шульгинка є невід’ємною частиною Приайдар’я, Слобожанщини й в цілому України.

Нині Шульгинка – село, центр сільської ради, розташоване за 18 кілометрів південніше м. Старобільська. Воно тягнеться з півночі на південь протягом кількох кілометрів. Із заходу воно обмежено річкою Айдаром  а на сході пересікається залізницею Москва - Донбас, яка було збудована у 1933-1935 роках. З півночі на південь село перетинає автотраса. А зі сходу на захід – степовою річкою Шульгою, яка ще 150 років тому тяглася в степ на 22 кілометри.

До складу Шульгинської сільської ради входять села Шульгинка та Омелькове. Загальна кількість населення на початок 2019 року склала 1933 особи, налічується 759 дворів.

На території сільської ради працюють загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів де навчаються 192 учні, до їх послуг – бібліотека, спортивна зала, стадіон, ігрові майданчики, дошкільний навчальний заклад «Журавлик» для п’ятирічок на 20 дітей; дитяча школа мистецтв – здобувають освіту 75 дітей; сільська лікарська амбулаторія загальної практики сімейної медицини - оснащена необхідною медичною апаратурою та обладнанням, при амбулаторії працює денний стаціонар на 10 ліжок, де пацієнти отримують необхідні маніпуляції та фізіотерапевтичні процедури; Будинок культури на 300 місць, де розташовані сільська бібліотека та музей, діють гуртки художньої самодіяльності: драматичний, жіночий ансамбль «Карамель», народний хор «Надвечір»я», дитячий танцювальний гурток «Зернятко», які беруть активну участь у культурному житті села. Крім цього на території села знаходяться відділення зв’язку, філія «Ощадбанку»; дві аптеки; приватне підприємство по виробництву квасу, кредитна спілка «Благодійниця»; три кафе, шиномонтаж, торгівельне обслуговування в селі здійснюють 11 приватних магазинів.

Також на території сільської ради діє 6 сільськогосподарських підприємств різних форм власності, які займаються обробітком земельних паїв жителів громади.

  В межах сільської ради проводиться й соціальна робота, зокрема ведеться чіткий облік громадян по категоріях. На території села понад 10 років працюють три соціальні працівники по обслуговуванню одиноких престарілих громадян вдома.

Шульгинка завжди була спортивними селом. На протязі десятиліть Шульгинка була серед призерів районних спартакіад, а футбольна команда села не раз була призером обласної першості по футболу серед сільських команд.

На сьогоднішній день в селі Шульгинка успішно працює громадська організація «Шульгинські зорі», яка була створена в 2010 році при підтримці сільської ради. ГО стала життєво необхідною для села. Активні та небайдужі люди беруть участь в громадському житті села, разом зі сільською радою вирішують поточні справи і проблеми. В 2015 році ГО приймала участь в проекті МОМ, в результаті – були замінені вікна на енергозберігаючі в Шульгинській ЗОШ та Будинку культури.

Фото без описуЗа ініціативою громади, з благословення Преосвященнійшого єпископа Сєвєродонецького і Старобільського Агапита, за кошти меценатів в 2013 році збудований Свято-Троїцький Храм.

Храм – це душа села і хочеться вірити, що разом з церковним дзвоном в кожен дім ввійде благодать Господня і наповняться душі людей добром і Любов’ю до ближнього.

Якби Шульгинка мала герба, то що б на ньому було зображено? Кожен з шульгинців відповість: «Лелеки !». Лелеки для нашого краю доволі рідкісні птахи, та (мабуть, вже ніхто точно не пригадає коли це сталося вперше) щороку пара гордих красивих птахів, слідуючи якійсь незвіданій силі, долаючи тисячі кілометрів з країн Південної Азії та Африки, повертається саме в наше село, сповіщаючи нас про прихід весни ! Саме ці птахи були зображені на пам’ятному знакові на честь 400-ліття Шульгинки.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень